sportova_masaz

Športová masáž

Športová masáž tvorí dôležitú súčasť prípravy amatérskych aj vrcholových športovcov, ktorí chcú opakovane podávať športové výkony a zároveň čo najúčinnejšie predchádzať vzniku trvalého poškodenia organizmu. Rovnako je ale vhodná pre mohutnejšie postavy, ktoré by bežnú masáž vnímali len ako hladkanie.

Športová masáž vychádza z techniky klasickej masáže. Táto masáž je ale výdatnejšia, rýchlejšia a tvrdšia. Masér používa viac dráždivých hmatov, ktoré majú svalstvo športovcov dokonale prehriať a zvýšiť jeho elasticitu. Masáž má športovca zbaviť únavy po náročnej fyzickej záťaži, pripraviť ho na ďalší plný výkon a nemalou mierou vplýva na jeho psychické rozpoloženie a tým aj na podané výkony.

Športová masáž sa zameriava predovšetkým na svaly a svalové skupiny zapájané pri konkrétnom športovom výkone. Dokáže účinne pomôcť k rýchlej úľave svalov a uvoľneniu kože. Súčasne dráždi nervové zakončenia, stimuluje lokálne lymfatické dráhy k odplavovaniu odpadových látok a kyseliny mliečnej zo svalov, prehrieva kožu a hĺbkovo sa premasírujú svaly vrátane ich úponov. Takéto mechanické pôsobenie sa kladne odrazí aj na zlepšení krvného obehu, pokojnejšom dýchaní a komplexnom uvoľnení organizmu. Po masáži by nás telo nemalo bolieť a tiež by sme nemali pociťovať žiadne nepríjemné pocity, alebo svalové kŕče. Masážou dochádza aj k tvorbe endorfínov v mozgu, ktoré pôsobia ako prírodný utišujúci prostriedok.

Druhy športovej masáže

Pred výkonom je vhodná buď masáž ukľudňujúca, ktorá zbavuje športovca nervozity a trémy; alebo dráždivá, ktorá svaly a úpony prekrví a nabudí psychiku športovca. Jej význam spočíva v naladení tela na maximálne výkony. Veľmi nápomocná je masáž v prestávkach medzi výkonmi, udržiava svaly a úpony v správnej kondícii a zabraňuje prípadným svalovým kŕčom.

Športová masáž odstraňujúca únavu po výkone/tréningu. Svaly sa pri nej skvele uvoľnia, detoxikujú a zregenerujú. Volí sa pri nej pomalé tempo a jemné hmaty. Táto masáž (okrem jemnej lymfodrenážnej masáže) nie je vhodná hneď po športovom výkone, ale minimálne po 45-60 minútach. Po maximálnom športovom výkone sa doporučuje až po 6 hodinách, prípadne až na druhý deň.

Kondičná masáž je určená k posilneniu organizmu. Je to celková masáž, realizovaná tvrdšími, rýchlejšími, dráždivými pohybmi. Je vhodná aj v prechodnom období športovca. V tréningovom období zvyšuje telesné schopnosti, silu, rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť.

Liečebná športová masáž napomáha pri doliečovaní niektorých zranení športovca.

Druhy športových masáží sa tiež líšia podľa toho, aký šport sa vykonáva. Pri každej aktivite sú zapájané iné druhy svalov, preto sa masér venuje presne tým partiám, ktoré sú najviac zaťažené a prispôsobuje sa individuálnym potrebám konkrétneho klienta.

celotelová  (90 min)

(dolné končatiny, chodidlá, sedacie svaly, chrbát, plecia, šija, ruky, horné končatiny, brucho, hrudník)

lokálna  (min. 45 min)

(vybrané svalové partie po dohode s masérom)