Viete, že...?

Kolagén je základný stavebný prvok, ktorý pôsobí ako spojivo buniek v ľudskom tele. Je to teda také lepidlo ovplyvňujúce kosti, šľachy, kĺby aj pokožku, cievy alebo dokonca zuby. Nedostatok kolagénu môže viesť k problémom s pohybovým ústrojenstvom.
Aký z typov je kĺbový kolagén? Vedci dnes rozlišujú viac ako 20 druhov kolagénov. Najdôležitejšie sú však typy I, II, III a V.
Kolagén typu I sa nachádza v pokožke, šľachách a kostiach. Ide o najrozšírenejší typ, predstavuje 90% kolagénu v ľudskom tele.
Ako kĺbový kolagén je potom možné označiť typ II, tvorí totiž okolo 70 % kĺbových chrupaviek.
☝️ Nezabúdajme, že ľudské telo si kolagén prirodzene dokáže vyrobiť, ale v dostatočnom množstve je to len do určitého veku. Po 25. roku života sa postupne znižuje tvorba vlastného kolagénu. Vo vyššom veku môže byť produkcia kolagénu obmedzená. Dostatočné množstvo kolagénu je dôležité ako pre bežných ľudí s priemernou fyzickou aktivitou, tak aj pre športovcov so zvýšeným nárokom na činnosť kostí, chrupaviek a kĺbov.
👍 Starajme sa o svoje kĺby a šľachy a naše telo sa nám odvďačí.
Breussova masáž je doslova balzamom pre chrbticu a medzistavcové platničky. Jedná sa o masáž, ktorú zostavil Rudolf Breuss (1899 – 1990, liečiteľ z Rakúskeho Bludensee. Podľa jeho slov neexistujú opotrebované medzistavcové platničky, s ktorými sa už podľa mnohých lekárov nedá nič robiť, ale iba zdegenerované, ktoré sa jeho masážou úspešne zregenerujú.
Breussova masáž je manuálno-energetická masáž v oblasti chrbtice, ktorá regeneruje medzistavcové platničky a tým napomáha riešiť široké spektrum zdravotných problémov. Okrem toho tiež odbúrava hlboko uložené psychické bloky a tak je veľmi vhodná aj pre ľudí so stresovým zamestnaním, ktorí nemusia mať len fyzické problémy s chrbticou, ale trpia prepracovaním a psychickou únavou.
…súbor relaxačných techník zameraných na psychickú a fyzickú obnovu.
Pri tejto masáži sa ✨ zintenzívňuje krvný obeh ✨ stabilizuje sa krvný tlak ✨ zintenzívňujú sa periférne nervové zakončenia. Tok impulzov prichádzajúcich mozgu má upokojujúci činok. ✨ hĺbková regenerácia a metabolické procesy sú intenzívnejšie, zvýšená tvorba endorfínov zlepšuje náladu ✨ spánok a psycho – emocionálny stav zlepšuje ✨ hladké, plynulé pohyby stimulujú tok lymfy, výsledkom čoho je omladenie a zlepšenie stavu pokožky, tón pleti, jej kvality, elasticita.
☯️ Relaxačnú masáž zlepšuje tlmené svetlo, príjemná pokojná melódia, ale aj špeciálne aromatické oleje na báze prírodných zložiek.
🥰 Výsledkom príjemného a relaxačného pôžitku je odstránenie chronickej únavy, úzkosti a emočného stresu.
👍 Účinok relaxačnej masáže pocítite už po prvej procedúre!
Ako viete, masáž je jednou z najstarších terapeutických procedúr zameraných na omladenie, uzdravenie a zlepšenie sily tela. Treba dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré predĺžia pozitívny účinok masáže:
🟢 po masáži piť viac vody, jesť ovocie a zeleninu. Ako je známe, masáž urýchľuje odstraňovanie toxínov z tela a voda, ovocie a zelenina sú dobrí pomocníci.
🟢 po masáži nie je žiadúce zaťažovať telo akýmkoľvek ťažkým fyzickým cvičením, ale je lepšie dopriať si odpočinok.
🟢 po masáži je žiaduce zjesť niečo ľahké, nenaťažovať telo ťažkým jedlom, ktoré spotrebuje veľa energie na trávenie a nedovolí naplno relaxovať.
🟢 skúste sa vyhnúť stresu pred a po masáži.
🟢 je žiaduce pravidelne absolvovať masáže podľa odporúčaného plánu, aby ste dosiahli maximálny efekt.
Váš pozitívny postoj a naša starostlivosť sú hlavnými faktormi úspechu v kráse, zdraví, vitalite a sily.
…pomáha chrániť telo pred toxínmi , ktoré môžu nášmu telu spôsobiť vážne poškodenie 😥. Zatiaľ čo ❤️ srdce ❤️ nepretržite pumpuje krv cez cievy, lymfatický systém sa spolieha na pohyb hladkých svalov pre transport tekutiny cez lymfatické cievy.
Tento systém však môže stagnovať v dôsledku únavy, stresu, stravy a nedostatku 🏃‍♀️ pohybu 🏃. Toto všetko sa nám všetkým deje pravidelne, preto je dôležité pomáhať systému správnou masážou! 👍 Pri masáži sa stimuluje lymfatický systém a z tkanív sa vyháňajú toxíny 👍👏👍
Na rozhýbanie lymfy si vychutnajte manuálnu lymfodrenážnu masáž. Vy sa budete cítiť sviežo a váš lymfatický systém ju bude milovať tiež.
Stále pochybujete, či masáž potrebujete tu a teraz? 🤔
Masáž je jednou z najstarších a najúčinnejších spôsobov pozitívneho vplyvu na naše telo.
Dávame Vám do pozornosti 10 dôvodov, prečo je masáž dôležitá:
👉 Zaručene zvyšuje imunitu, zlepšuje krvný obeh a dokonca dokáže zlepšiť zloženie krvy.
👉 Masáž zmierňuje stres a úzkosť, ktorá je v dnešnej dobe relevantnejšia ako kedykoľvek predtým.
👉 Hlavu hore! Štúdie potvrdili, že po 15 minútach masáže sa v tele zvyšuje hladina oxytocínu – hormónu šťastia.
👉 Masáž je úžasným prírodným liekom proti bolesti hlavy bez predpisu. Bolieva Vás hlava? Nie liek, ale masážna terapia.
👉 Aj jedna masáž chrbta týždenne môže výrazne zvýšiť ohybnosť.
👉 Pravidelná masáž znižuje bolestivé pocity po fyzickom cvičení a tréningoch a pomáha pri zahrievaní svalov pred športovým výkonom.
👉 Pomáha zlepšiť spánok. 20 minút masáže tváre alebo nôh znižuje krvný tlak a pomôže v boji proti nespavosti.
👉 Masáž pomáha nadviazať kontakt s vlastným telom, lepšie pochopiť jeho potreby a túžby, zlepšiť sexuálny život a získať harmóniu.
👉 Zlepšuje kvalitu pokožky, odstraňuje celulitídu.
👉 Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela, prispieva k pohybu lymfy a chudnutiu.
Samozrejme, terapeutická masáž bude odlišná od relaxačnej. V každom okamihu v živote si zvoľte presne tú masáž, ktorá je pre Vás najúčinnejšia. Niekedy je to medová detoxikačná, inokedy relaxačná a v chladnom sychravom období veľmi dobre pôsobí napríklad príjemná masáž horúcimi lávovými kameňmi.
💗 Masáž je prejavom lásky a starostlivosti o svoju dušu a svoje telo. Dodáva energiu a inšpiráciu pre nové úspechy! ⚡
… a aký typ masáže preferujete Vy? ✏️
Vždy Vám radi poradíme a poskytneme masáž vhodnú v daný okamih a pre Vás.
Endorfíny sú hormóny radosti, ktoré sú vytvárané v ľudskom tele ako odpoveď na zmeny vonkajšieho prostredia. Sú schopné tíšiť bolesť, strach alebo iba rozveseliť 😁
Žiadne pozitívne emócie, stres, napätie, apatia… hrôza dnešného sveta ⚡⚡⚡
Masáže ľahko stimulujú tvorbu a uvoľňovanie tohto dôležitého „veselého“ hormónu 😜😛🤪
Spravidla všetky typy masáží majú priaznivý vplyv na ľudský psycho-emocionálny stav, čím zvyšujú hladinu endorfínov v tele. Masáž spôsobuje skutočnú „endorfínovú explóziu“ 💥
Kto bol aspoň raz na kvalitnej masáži vie, že je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť nepríjemných myšlienok, oddýchnuť si, cítiť sa dobre a pokojne, ako aj odstrániť niektoré fyzické a zdravotné problémy 👌
Objednajte sa na ktorúkoľvek z masáží v našej ponuke a bez riadnej dávky endorfínov Vás nepustíme ✨
😨 Zlá správa – ak spíte menej ako 5 hodín denne vystavujete sa riziku zníženia imunity, vzniku problémov s koncentráciou, zvýšenia telesnej hmotnosti, zhoršenia stavu pokožky. Žiadna správna výživa, cvičenie ani pozitívne myslenie nenahradí plnohodnotný spánok.
🤩 Dobrá správa – masáž účinne napomáha proti nespavosti. Pri problémoch so spánkom sú odporúčané pravidelné masáže aspoň 2x týždenne.
Existuje viacero druhov masáží pre dobrý spánok:
👉 relaxačná masáž uvoľňuje svalové kŕče ako aj nervové napätie
👉 olejová masáž zmierňuje únavu, stres a následky negatívnych myšlienok
👉 masáž krčnej oblasti a hlavy odstraňuje bolesti a napätie v krčných svaloch, zlepšuje cirkuláciu krvi v mozgu
👉 akupresúrna masáž je vhodná pre tých, ktorí majú zakázanú klasickú masáž oblasti krku a hlavy
👉 masáž chodidiel a dlaní ovplyvňuje biologicky aktívne body a zlepšuje fyzický aj emocionálny stav
Sladké sny všetkým 🌛☁️ 😴
Pokožka je niečo ako ochranný štít všetkých vnútorných orgánov ľudského tela pred vonkajšími vplyvmi. Jej nedostatočná hydratácia vytvára nepríjemný pocit sucha a napätia, zdrsnenie a dokonca aj lúpanie sa pokožky. Deficit vlhkosti môže postihovať všetky typy pleti
👉 mastnú
👉 normánu
👉 suchú
 
Okrem primeranej hydratácie pokožky je rovnako dôležitá aj jej intenzívna výživa
👌 správny pitný režim, vitamíny A a E, polynenasýtené mastné kyseliny omega-3 a mega-6 prospievajú z vnútra tela
👌 používanie vhodných hydratačných prípravkov obsahujúcich kyselinu hyalurónovú, laminaria, D-panthenol, močovinu a chitosan pomáhanú z vonkajšieho smeru, pílingová procedúra a rovnako aj vhodné masážne techniky napomôžu pri odstraňovaní vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchu tváre a pokožky tela (exfoliácia)
V dnešnom uponáhľanom svete, keď sa stres považuje za hlavnú príčinu veľkého množstva vážnych psychických a fyzických ťažkostí je jeho odbúravanie zvlášť dôležité. Stres je prirodzený aspekt života a v správnom množstve môže byť pri niektorých činnostiach prínosom. Ak však tieto napätia nie sú vhodným spôsobom eliminované, alebo ak zaťažujú ľudský organizmus a psychiku neúmerne dlho, ohrozujú zdravie a pokles prirodzenej funkcie imunitného systému a jeho schopnosť brániť sa chorobám.
Medzi kondíciou fyzického tela a emóciami je priama súvislosť. Masáže pomáhajú nie len od bolesti a napätia stuhnutých a bolestivých svalov, podpore krvného obehu a odbúravaniu niektorých toxických látok z organizmu. Masáž môže súčasne zmierniť psychické napätie a obnoviť duševnú rovnováhu. Odstránením či zmierňovaním napätia sa dá úspešne obnoviť ako rovnováha tela tak aj mysle.

Masáž má na ľudské telo mnoho účinkov, ktoré sú všeobecne veľmi prospešné. Otázkou ale zostáva, ako často je vhodné si masáž dopriať. Pri stanovení optimálnej frekvencie záleží samozrejme aj na type masáže. Pri rekondičnej a relaxačnej masáži všeobecne platí, že celková masáž by sa nemala opakovať viac než trikrát za týždeň. Čiastočnú masáž je možné si dopriať aj každý deň. Samozrejme, obmedzením frekvencie masáží nie je iba telo, ale aj čas a/alebo finančná situácia.

Čím viac, tým lepšie… aspoň 2x týždenne – Mnoho ľudí ide na masáž až keď už je doslova neskoro. Keď už sú bolesti skoro neznesiteľné a je potrebné ich odstrániť čo najskôr a čo najrýchlejšie. Ak máte skutočne silné a dlhodobé bolesti, je nutné ich začať aktívne riešiť. Jedna masáž Vám určite nepomôže. V takýchto prípadoch netreba zabúdať, že starostlivosť o telo bola dlhodobo zanedbávaná a je vhodné sa mu venovať často. A do kedy..? dovtedy, kým bolesť neustúpi. Potom je čas na zmenu frekvencie masáží.

1x týždenne – V prípade, že ste aktívny športovec, s masážou začínate, najhoršie bolesti ustúpili, prípadne máte problémové partie, stuhnuté svaly, sedavé zamestnanie, trápi Vás krčná chrbtica, alebo naopak v práci stojíte a máte problémy s bedrovou chrbticou… Vy sami musíte sa sebe vycítiť, ako Vám masáž pomáha a tiež, ako dlho jej účinky trvajú. Toto je ale veľmi individuálne. Spolu s Vaším masérom postupne nájdete ten správny interval masáží.

1x za 2 týždne – Pre zlepšovanie a udržanie zdravotného stavu je to najvhodnejšia frekvencia. Rozmasírovaný sval vydrží v dobrom stave tak 2-3 týždne. Následne sa začne opäť dostávať do pôvodného, neželaného stavu. Celkové zlepšenie stavu nie je záležitosťou niekoľkých návštev a potom opäť až keď celé telo bolí a človek sa ledva hýbe. Pre udržanie správneho stavu – uvoľnené svaly, bez bolestí, spazmov… je dôležitá pravidelná masáž. Je to rovnaké ako pri cvičení. Iba pravidelnosť vedie k želanému cieľu.

1x za 3 týždne– Ak nemáte žiadne problémy, stuhnuté svaly, sedavé zamestnanie pri PC, nič Vás nikde nebolí 😊 … tak ako prevencia, regenerácia postačí aj masáž raz za tri týždne. Toto je ale skutočne to minimum, čo si Vaše telo zaslúži.

Prvé masáže môžu byť nepríjemné, odstraňujú sa rôzne problémy. Každá ďalšia masáž je ale príjemnejšia a príjemnejšia, cítite sa lepšie, máte väčší rozsah pohybu, nič nikde nebolí, neťahá a masáž si užívate. Niekomu to môže trvať kratšie, niekomu dlhšie. Ale čo je najdôležitejšie je, že keď sa chce a cieľavedome sa na tom pracuje, tak sa to dá.

  • na masáž si vyčleňte dostatok času, prídite v predstihu a bez stresu
  • je vhodné sa riadne umyte mydlom teplou vodou (telo sa uvoľní, koža prekrví a prehreje, odstránenie nečistôt a mastnoty, otvorenie kožných pórov)
  • aspoň hodinu nejedzte a nepite alkohol
  • vypite pohár obyčajnej vody
  • nemajte na sebe šperky, ktoré môžu byť prekážkou pri masírovaní
  • pri masáži chodidiel, alebo rúk si vopred zabezpečte pedikúru a manikúru
  • pokiaľ je to nutné, pred masážou sa vymočte a vyprázdnite stolicu
  • ak máte nejaký zdravotný problém, bolestivé miesta a okolnosti, ktoré by mohli negatívne alebo aj pozitívne ovplyvniť účinok masáže, upozornite na to maséra vopred
  • zabezpečte, aby Vás počas masáže nikto a nič nerušil (návšteva, spolubývajúci, telefón…)
  • uvoľnite sa, zabudnite na prácu, starosti… ste iba Vy a čas pre Váš relax
  • dýchajte zhlboka a myšlienky sústreďte iba na svoje dýchanie
  • nerozprávajte s masérom o osobných a iných problémoch, politickej situácii, športových výsledkoch a pod.; komunikujte iba ak je Vám niečo príjemné alebo nepríjemné
  • nekonzumujte, nefajčite, nepite
  • pite veľa vody, masážou sa telo detoxikuje a dochádza k zvýšenej spotrebe tekutín; nedostatok tekutín môže spôsobiť únavu alebo bolesť hlavy
  • môže dôjsť k pocitu únavy, čo ale treba hodnotiť ako pozitívne, nakoľko sa telo zbavuje toxínov
  • najvhodnejší po masáži je spánok alebo relaxácia
  • niektoré fyzicky náročné telesné aktivity nie sú vhodné
  • nepite alkohol
  • nenajedzte sa do sýtosti, ani ťažkých jedál
  • jednoducho, doprajte svojmu telu ešte relax

Celkové

  • zvýšená teplota
  • celková telesná slabosť
  • infekčné ochorenia, krvácavé stavy, hnisavé ochorenia kože
  • nádorové ochorenia
  • osteoporóza
  • epilepsia
  • stavy, ktoré si vyžadujú pokoj na lôžku (akútna dna, respiračná insuficiencia…)
  • pooperačné stavy, stavy po infarkte
  • bezprostredne po hlavných jedlách
  • opilosť, stavy pod vplyvom omamných látok

Lokálne

  • kŕčové žily, varixy
  • poranenia kože, odreniny, otvorené a hnisavé rany
  • materské znamienka vystupujúce nad kožu a pigmentové škvrny
  • zápaly kĺbov a zápaly mäkkých tkanív
  • nádorové ochorenia

Oblasť brucha

  • akútne a chronické zápalové ochorenia
  • hnačkové ochorenia
  • vredové ochorenia
  • zadržiavanie moču
  • prietrž
  • zväčšené orgány brušnej dutiny
  • v gravidite a v šestonedelí
  • pri menštruácii

Ochorenia pohybového systému

  • subakútne a chronické kĺbové zápalové procesy
  • degeneratívne kĺbové poruchy (osteoartróza)
  • degeneratívne kĺbové poruchy chrbtice (spondylartrózy)
  • ochorenia svalového aparátu (myalgie, atrofie)
  • ochorenia šliach a fascií
  • ochorenia kĺbových púzdier a väzov
  • deformácie chrbtice a chybné držanie tela

Stavy po úrazoch a operáciách na kostiach a kĺboch

  • natrhnutie šliach a kĺbových púzdier
  • tvorba jaziev po popáleninách
  • pooperačné a poúrazové stavy

Ochorenia nervového sytému

  • poruchy hybnosti
  • ochrnutia
  • stavy mozgovej obrny s ochabnutím alebo s napätím svalov
  • bolesti chrbtice

Ochorenia tráviaceho systému

  • zápcha, pokles žalúdka a čriev, obezita, poruchy metabolizmu
  • pri atonickej zápche sa robí silná masáž brucha na podporu peristaltiky hrubého čreva
  • pri spastickej zápche sa robí slabá masáž brucha

Vnútorné choroby

  • ochorenia dýchacích ciest
  • obezita
  • dna
  • cukrovka

Dlhodobá nehybnosť

  • stavy dlhodobého znehybnenia
  • svalová únava
  • hypotómia svalov
  • zníženie svalovej sily
  • atrofia svalov

Poruchy lymfatického systému

  • lymfatické opuchy
  • celulitída
  • lipedémia

Priame účinky

  • zvýšenie prekrvenia kože a svalov
  • rýchlejšie odstránenie povrchových zrohovatených vrstiev na koži
  • zlepšenie toku povrchových žíl a miazgových ciev
  • zlepšenie výživy a výmeny látok a energií
  • zrýchlenie odstraňovania látok vyvolávajúcich únavu
  • zvýšenie sekrécie potných žliaz a normalizácia napätia kože
  • zlepšenie vstrebávania opuchov, výpotkov, krvných výronov a soľných usadenín
  • zlepšenie svalovej činnosti
  • zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu
  • rozrušenie zrastov v tkanivách
  • zmenšenie alebo aj odstránenie bolesti

Nepriame účinky

  • reflexné pôsobenie
  • urýchlenie toku žilovej krvi a teda priaznivé účinky na činnosť srdca
  • zvýšenie prekrvenia a zlepšenia činnosti telových orgánov
  • zlepšenie výmeny CO2 a O2 v pľúcach, pri vnútornom dýchaní a v termoregulačných procesoch
  • zmenšenie bolesti u vzdialených orgánov

Celkové účinky

  • dráždenie nervových zakončení a vznik biologicky aktívnych látok (amínov)
  • zmena vegetatívnej rovnováhy, zrýchlenie látkovej premeny a činnosti žliaz s vnútornou sekréciou
  • upokojujúci a povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť, ovplyvňovanie stavu centrálnej nervovej sústavy, ktorý spätne pôsobí na periférne orgány a ich funkciu